Reisefieber to lęk, także lęk czy poddenerwowanie przed podróżą, które często jest nieświadome. Jak sobie radzić ze stresem przed podróżą?

Strach przed podróżowaniem dosięga każdego z nas, jednych w większym,  innych w mniejszym stopniu. Związany może być może z takimi syndromami jak ogólne poddenerwowanie, problemy ze snem oraz zasypianiem. Bywa, że przed podróżą zabiera nam radość ze zbliżających się wakacji.

Niekiedy nasza psychika – podświadomość zaczyna dominować nad naszym ciałem, a gdy strach przed podróżowaniem czy wyjazdem wakacyjnym jest zakorzeniony głęboko w naszej psychice może wpływać na zmiany fizjologiczne naszego organizmu. Mogą pojawić się nie tylko takie stany jak kłopoty z zasypianiem, ale mogą pojawić się nawet takie reakcje na nieuświadomiony stres przed podróżą jak silne bóle głowy bądź biegunka.

Chociaż może brzmi to dziwnie, jeśli lęk przed podróżą ma łagodny przebieg, może mieć również pozytywne skutki, jak na przykład wpłynąć na lepsze przygotowanie się do zbliżającej się podróży. Więc dzięki temu że odczuwamy zaniepokojenie podróżą staramy się znaleźć więcej informacji na temat miejsca w którym będziemy przebywać, sposobów poruszania się czy ewentualnych zagrożeń jakie mogą na nas czekać na miejscu. Możemy się więc lepiej przygotować do wakacji, a dzięki temu uniknąć na miejscu wielu niebezpiecznych sytuacji.

Jeśli jednak lęk przed wakacjami przed wyjazdem na wakacje przybiera silną postać, wówczas musimy nauczyć się z nim radzić. Nie ma na to żadnych psychologicznych magicznych sztuczek, nie ma również na to skutecznej pomocy farmakologicznej. Najlepszym sposobem jest uczenie się panowania nad swoimi emocjami i swoim ciałem a także uczenie się różnego rodzaju technik redukujących stres.

Fachowa pomoc psychologiczna w większości przypadków nie jest potrzebna, jednak może być niezbędna w takich sytuacjach gdy zwykły strach przed podróżą przerodzi się w fobię. Wówczas pomoc psychologa jest najlepszym, jeśli nie jedynym sposobem walki z fobią. W takich sytuacjach najlepiej jest skorzystać z profesjonalnej pomocy psychologicznej doświadczonego psychologa.

Materiał powstał przy współudziale psycholog Marty Jastrzębowskiej z Olsztyna – www.martajastrzebowska.com